PSİKOTEKNİK TEPKİ HIZI TESTİ NEDİR?

Tepki Hızı Testinin Amacı Nedir?

Yoğun Uyaran Akışı ve Stres Altında Tepki Hızı ve Kalitesi Stres toleransının ölçüldüğü bir testtir.
Sürekli değişen çoktan seçmeli uyaranlara doğru ve hızlı bir şekilde tepki verebilme becerisi ölçülmektedir. Farklı renklerdeki ve şekillerdeki görsel uyaranlara, simülatördeki direksiyon üzerindeki ilgili düğmeler ve pedallar ile tepki verilmesi gerekmektedir. Uyaranların hızına göre, uyaran akışının başladığı aşamadaki tepkiler stres altındaki performansı göstermektedir. Bu testte tepkinin hızı ve kalitesi ölçülür.

Tepki Hızı Testi Nasıl Yapılır?

Psikoteknik test ölçümlerinden birisi olan tepki hızı testinde kişinin refleksleri ölçülür. Karşısına çıkan herhangi bir uyaranda verdiği tepki hızı büyük önem arz etmektedir. Psikoteknik test simülatörü bir otomobil gibi tasarlanmıştır. Üzerinde direksiyon ve pedallar bulunmaktadır. Direksiyon üzerinde sağ ve solda olmak üzere iki adet düğme bulunmaktadır. Tepki hızı testinde ekranın sağ veya sol tarafında sırasıyla “kare” veya “daire” şekli yeşil veya kırmızı renkte görünür.

Yeşil kare, ekranın sağında göründüğünde sağ pedal; solunda göründüğünde sol pedala basılır. Yeşil daire ekranın sağında göründüğünde sağ, solunda göründüğünde direksiyon üzerindeki sol düğmeye basılır. Eğer daire ve kareler kırmızı renkteyse, pedala ya da düğmeye basmadan beklenir. Sadece yeşil renkte basılır. Kişi ne kadar hızlı ve doğru tepki verirse, tepki hızı testinden başarılı olma ihtimali artar.

PSİKOTEKNİK

YÜK, EŞYA VE YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN SÜRÜCÜLER, PSİKOTEKNİK RAPORU ALMAK İÇİN T.C. SAĞLIK BAKANLIĞININ UYGUN GÖRDÜĞÜ TESTLER AŞAĞIDADIR.

 

SPM – MUHAKEME TESTİ
DT – TEPKİ HIZI ve KALİTESİ TESTİ
HMT – HIZ & MESAFE ALGILAMA TESTİ
IBB – İKİLİ İŞLEM BECERİSİ TESTİ
LVT – LABİRENT – GÖRSEL SÜREKLİLİK TESTİ
SİGNAL – SEÇİCİ DİKKAT / DİKKAT DÜZEYİ TESTİYorum yapın