PSİKOTEKNİK MUHAKEME TESTİ NEDİR?

ANLAMA VE DEĞERLENDİRME (MUHAKEME) TESTİ

Ticari Araç Sürücülerinin alacak oldukları Psikoteknik Testi içerisinde bulunan muhakeme testinin içeriğinde, sürüş esnasında, olası riskli durumlardan uzak durma için birinci derecede öneme sahip olduğu kesindir.

MUHAKEME TESTİNİN AMACI NEDİR?

Muhakeme yeteneği düşük kişilerin bulundukları ortamdaki olayları algılayamadıkları ve buna bağlı gerekli tedbirleri almamaları nedeniyle riskli durumlara düştükleri ve kazalara karıştıkları veya neden oldukları belirlenmiştir.

Bu sebeple ticari amaçla araç kullanacak olan kişilerin muhakeme ve doğru karar verme yeteneğinin yüksek olması önem arz etmektedir.

MUHAKEME TESTİ NASIL YAPILIR?
MUHAKEME TESTİ NASIL YAPILIR?

MUHAKEME TESTİ NASIL YAPILIR?

Muhakeme testinde 25 tane soru vardır. Her soruda farklı bir şekil verilir. Bu verilen şekil bir değişikliğe uğrar. Bu kurala göre altta verilen başka bir şekle, üstte uygulanan değişikliğin uygulanması istenir. Yani, üstteki şekilde uygulanan kuralı, alttaki şekle uyarlanması gerekmektedir. Sonucunda nasıl bir şekil çıkacağı verilen şıklar arasından seçilmelidir.

PSİKOTEKNİK

YÜK, EŞYA VE YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN SÜRÜCÜLER, PSİKOTEKNİK RAPORU ALMAK İÇİN T.C. SAĞLIK BAKANLIĞININ UYGUN GÖRDÜĞÜ TESTLER AŞAĞIDADIR.

SPM – MUHAKEME TESTİ
DT – TEPKİ HIZI ve KALİTESİ TESTİ
HMT – HIZ & MESAFE ALGILAMA TESTİ
IBB – İKİLİ İŞLEM BECERİSİ TESTİ
LVT – LABİRENT – GÖRSEL SÜREKLİLİK TESTİ
SİGNAL – SEÇİCİ DİKKAT / DİKKAT DÜZEYİ TESTİ

 

Yorum yapın