PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME SÜRESİ

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME SÜRESİ NE KADAR?

Psikoteknik değerlendirme süresi 60 dakikadır.
60 Dakikadan az süre ile alınan raporlar geçersiz sayılır.

Psiko-teknik Değerlendirme ve Psikiyatri Uzmanı Muayenesi
KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

MADDE 60/e :”(Ticari olarak yük/eşya ve yolcu taşımacılığı yapanlar) Sürücülerin Bedeni ve Psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir raporu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları zorunludur” şeklindedir.

Madde 79 – Kanunun ilgili maddelerinde tanımlanan nitelikteki trafik suçlarını işleyen sürücüler, ekte yer alan 4 sayılı Cetvel’de tanımlanan usul ve esaslara uygun olarak, psiko-teknik değerlendirme ve psikiyatri uzmanı muayenesine tabi tutulurlar. Muayene sonucu durumu uygun bulunan sürücülerin sürücü belgeleri Kanunun ilgili maddesinde belirtilen sürenin sonunda iade edilir.

Psikoteknik Alma Süresi Ne Kadar?

Bu raporu almak için öncelikle psikoteknik değerlendirme merkezine başvuru yapmanız gerekiyor. Başvuru yapabilmek için sürücü belgesi ve kimliğiniz gerekmektedir. Başvuru yaptığında psikolog sizi yaklaşık 1 saat teste sokuyor. Yapılan bu teste başarılı olmanız durumunda sizi uzman bir psikiyatriste sevk ediyor. Uzman psikiyatrist sizin sürücü olmanızı uygun görürse raporunuzu onaylar ve 5 yıl süreli olarak bu belgeyi kullanırsınız. En sık sorulan sorular arasında psikoteknik kaç gün sürüyor sorusunun cevabı ise bir ile iki gün kadar sürmektedir.

YouTube Kanalımız: https://www.youtube.com/channel/UCzyTBvvWv1nbbTCTbD9ZdFQ

Yorum yapın