Src Belgesi Müracaatı Nereye Yapılır?

Src Belgesi Almak İçin Nereye Müracaat Edilir

Karayolu taşımacılığı kanunlarını incelediğimiz zaman tüm ticari araç sürücülerinin SRC belgesi almak zorunda olduğunu görürüz. Bu belgeyi almak için yapılması gereken bazı prosedürler vardır. Sınavlı ya da sınavsız olarak alabilirsiniz. Src belgesi almak için nereye müracaat edilir diye sorarsanız konuyla ilgilenen kurumun Ulaştırma Bakanlığı olduğunu söyleyebiliriz.

Src1, 2, 3, 4 ve 5 olarak farklı faaliyet alanları olan belge yurtiçi ve yurtdışı taşımacılığı yapmak için gereklidir. Bu belgeye sahip olmayanlar ticari kamyon, kamyonet, panelvan, çekici gibi araçları kullanma hakkına da sahip olmaz.

Src Belgesi Nasıl Alınır?

Bu belgeyi almak istiyorsanız ehliyetinizi aldığınız tarih önemlidir. Eğer 25.02.2003 tarihinden önce ehliyet sahibi olduysanız sınavdan muaf sayılırsınız. Src belgesi sınavlarına ehliyeti bu tarihten sonra alınmış olanlar girecektir. Ayrıca ehliyetinizin C,D ve E olması da önemlidir. Çünkü B ehliyeti olanlar bu mesleki yeterlilik belgesini almak için 90 günlük prim ödemesi göstermek zorundadır. Bu prim ödemesinin yatırılma süresi de 25.02.2003 tarihine kadar yapılmış olmalıdır.

Sınavsız bir şekilde başvuru yapacaksanız öncelikle bir dilekçe yazmalı dilekçede hangi src belgesini istediğinizi de mutlaka söylemelisiniz. Bunun dışında nüfus cüzdanı fotokopisi ve 2 adet fotoğrafınız mutlaka olmalı. Ayrıca belge ücretini de yatırmış olmalısınız ve bunun dekontunu da belgeler arasına yerleştirmelisiniz. Src belgesi almak için nereye müracaat edilir sorusu için Ulaştırma Bakanlığı gereken açıklamayı zaten yaptığından sorunun cevabını bakanlığın sitesinde de bulabilirsiniz.

Src Belgesi Sınavı Nasıl Yapılır?

  • Sınav Src1, src2, src3, src4 ve src5 için yapılır.
  • Sınavın Src1, 2, 3 ve 4 olan aşamaları toplam 50 sorudur. Src5 sınavı ayrı olarak 40 soruluk bir sınavdır.
  • Sınav 100 üzerinden değerlendirilir ve almanız gereken puan 70’tır.
  • 70 puanın 40 soruluk sınavdaki karşılığı 28 soruyu doğru cevaplamanızdır.
  • Sınav 11 il merkezinde yapılır. Bu merkezlere bakanlığın sayfasından da ulaşabilirsiniz.
  • Sınava girecekler için internet üzerinde örnek sorular bulunur.
  • Src belgesi almak için nereye müracaat edilir sorusu için yetkili eğitim birimlerine de başvurabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Src Belgesi Müracaatı Nereye Yapılır?

“Src Belgesi Müracaatı Nereye Yapılır?” üzerine 3 yorum

  1. 25.02.2003 ne kadar B sınıfı sürücü belgesi olanlardan istenen 90 günlük SSK pirimi isteme zorunluluğu 2016 da kaldırıldı. 25.02.2003 tarihinden önce B sınıfı Ehliyeti olanlar direk olarak SRC 2 ve 4 belgelerine başvuruda bulunabilirler. Yanılmıyorsam 2010 yılına kadar “işçiyi” 3 ay sigortasız dene gibi bir kural vardı. Birçok iş veren 3 ay çalıştırıp işçi çıkartıyordu… Suistimal söz konusu olunca, artık günümüzde her iş veren 1 işgünü öncesi sigorta yapmak mecburiyetinde… 2003 yılında Sürücü Kursu eğitimleri değiştiği içinde; 2003 ün 2. ayınndan sonra Ehliyet alanlar SRC için sınava girmek mecburiyetindedir.

    Yanıtla

Yorum yapın