PSİKOTEKNİK SÜREKLİ DİKKAT TESTİ

SÜREKLİ DİKKAT DÜZEYİ TESTİ AMACI NEDİR?

Bu teste psikoteknik raporu alacak olan şoförün, karmaşık uyaranlar arasından belirli uyaranları ayrıştırması istenerek, seçici dikkat düzeyi ölçülür. Örneğin söz konusu Trafik / Yol Güvenliği ise, sürücülerin, uzun süre monoton bir ortamda seçici dikkat düzeylerinin düşebileceği ihtimalini göz önüne alındığında ve kazaların ana nedenlerinden birinin dikkat ve konsantrasyon kaybı olduğunu düşünüldüğünde kişilerin dikkat düzeyinin belirlenmesi açısından büyük öneme sahiptir.

SÜREKLİ DİKKAT TESTİ NASIL YAPILIR?

Sürekli dikkat testinde, ekranın üst kısmında verilen bir şekil yer almaktadır. Altında ise sırayla farklı farklı şekiller bulunmaktadır. Adayın, yukarıdaki işaretin aynısını aşağıdaki şekiller arasından bulup soldan sağa olacak şekilde sırasıyla işaretlemesi gerekmektedir. İşaretlemenizi geri alamaz ve sağdan sola doğru dönüş yapamazsınız.

Bu testin süresi 2 buçuk dakikadır.

PSİKOTEKNİK

YÜK, EŞYA VE YOLCU TAŞIMACILIĞI YAPAN SÜRÜCÜLER, PSİKOTEKNİK RAPORU ALMAK İÇİN T.C. SAĞLIK BAKANLIĞININ  UYGUN GÖRDÜĞÜ TESTLER AŞAĞIDADIR.

 SPM – MUHAKEME TESTİ
 DT – TEPKİ HIZI ve KALİTESİ TESTİ
 HMT – HIZ & MESAFE ALGILAMA TESTİ
 IBB – İKİLİ İŞLEM BECERİSİ TESTİ
 LVT – LABİRENT – GÖRSEL SÜREKLİLİK TESTİ
 SİGNAL – SEÇİCİ DİKKAT / DİKKAT DÜZEYİ TESTİ

Psikoteknik Hakında;

Yük yaya yolcu taşıyan ticari taşıt sürücüleri 01 Ocak 2011 tarihinden itibaren trafiğe çıkarken mutlaka yanlarında ilçe sağlık grup başkanlığı onaylı 3 adet psikoteknik raporunu yanlarında bulundurmaları gerekmektedir.

Yorum yapın