PSİKOTEKNİK BELGESİ

Psikoteknik belgesi, yük, eşya, kargo ve yolcu taşımacılığı yapan ticari araç sürücülerin alması zorunludur. Psikoteknik belgesinin yanında  src belgesi, ehliyet ile birlikte taşımanız gerekmektedir. Aksi halde cezai işlem uygulanmaktadır. Psikoteknik raporu her beş yılda bir alınması gerekmektedir. Psikoteknik değerlendirme merkezimizde haftanın yedi günü açık olup dilediğiniz zaman gelip hemen piskoteknik testine girebilirsiniz. Psikoteknik raporu için zaman kaybetmeyin, çünkü kaza yapıldığında sigorta hiç bir şekilde zararınızı ödememektedir. Mağdur olmamanız için belgenizi hemen alın.

Psikoteknik belgesi, kişilerin fiziksel ve psikolojik durumlarının sürücü olmaya elverişli olup olmadığını gösteren bir belgedir. Psikolog ve simülatör eşliğinde gerçekleştirilen, yaklaşık 1 saatlik bir testin neticesinde; belge verilir.

Psikoteknik belgesi Sağlık Bakanlığı denetiminde ve onaylı kurumlar tarafından verilmektedir. Sürücülerin güvenli araç kullanmalarını sağlayan; zihni özellikleri test edilir. Algılama, dikkat, hafıza, muhakeme ve benzeri yetenekler ölçülür. Psikomotor yetenek ve becerilere yani; tepki hızı, göz, el, ayak koordinasyonu ve benzeri davranışlara bakılır. Kişilik özellikleri; risk alma, sorumluluk, öz kontrol ve benzeri davranışlara dikkat edilmektedir. Eğer yapılan bu değerlendirmeler olumlu ise, sürücü; psikoteknik belgesini alabilir.

Psikoteknik Belgesinin Kullanım Sebepleri

Psikoteknik belgesinin en önemli kullanım nedenleri şunlardır:

  • Ehliyetin geri alınması halinde, kural ihlallerinin sürücülük için gerekli beceri eksikliklerinden kaynaklanıp kaynaklanmadığının bilinmesi içindir.
  • Sürücü olması uygun olmayan kişilerin, önceden belirlenmesi amacıyla yapılır.
  • Yüksek sürücülük performansı gerektiren; ağır vasıta, uzun yol sürücülüğü vb. alanlarda; sürücünün seçimi amacıyla yapılır.

Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından onay verilmiş kurumlar tarafından alınabilmektedir. Başvuruda bulunarak, psikoteknik belgesi alabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi Ne Kadar Süreyle Geçerlidir?

Psikoteknik belgesi alan ticari araç sürücülerinin, almış oldukları psikoteknik belgesi; 5 yıl süre ile geçerlidir. Bu süre dolduktan sonra ise, tekrar bu rapordan almaları gerekmektedir. Bazı merkezlerden psikoteknik raporu alan sürücülerin; raporlarının tarihleri dolmadan 15 gün önce, hatırlatmalar da yapılabilmektedir.

“PSİKOTEKNİK BELGESİ” üzerine bir yorum

  1. Merhaba ben 2015 madde bağimlilik testinden temiz cikti sonuç aldim haliylende kullanmiyorum psikoteknik belgesi alabilirmiyim yada bunun yasal sureci nedir simdiden tskrl

    Cevapla

Yorum yapın