PSİKOTEKNİĞİN UYGULANMASI

PSİKOTEKNİK HANGİ HALLERDE UYGULANIYOR ?

PSİKOTEKNİK DEĞERLENDİRME MERKEZİMİZDE;
Görsel ve işitsel uyaranlara doğru tepki hızları
Muhakeme yetenekleri
Periferal görme alanları ve ikili işlem becerileri
Seçici ve sürekli dikkat düzeyleri
Hız ve mesafe tahmin becerileri
Görsel algılama ve takip becerileri değerlendirilmektedir.

Ticari taşıt sürücüleri psikoteknik belgesi dışında Src Belgesi almaları kanuni bir zorunluluktur.

KARAYOLU TAŞIMA YÖNETMELİĞİ

Madde 36-1 d: Sürücülerinin bedeni ve psikoteknik açıdan sağlıklı olduklarını gösteren bir sağlık raporunu yetkili sağlık kuruluşlarından her beş yılda bir almaları, gerekmektedir.

2918 Sayılı TRAFİK KANUNU dayalı olarak uygulanmakta:
HIZ Madde 50-51:Şehirler arası karayollarında 90 km/s hızı geçmemek üzere motorlu araçların cins ve kullanma amaçlarına göre sürülebileceği en çok ve en az hız sınırları yönetmelik de belirlenir. Sürücülerin bu hız sınırlarını aşmamaları gerekmektedir. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınmaktadır.
ALKOL Madde 48/5:Uyuşturucu veya keyif verici maddeleri almış olanlar ile alkollü içki almış olması nedeniyle güvenli sürme yeteneklerini kaybetmiş kişilerin karayolunda araç sürmeleri yasaktır. Aksi halde sürücü belgeleri geçici olarak alınır.
100 CEZA PUANI Madde 118: Aynı yıl içinde ikinci defa (100) puanı dolduran sürücülerin belgeleri 4 ay süre ile geri alınır.
NOT: Yukarıdaki durumlardan dolayı kişinin ehliyeti alınmış ve kişi ehliyetini tekrar almak istediğinde psikoteknik değerlendirmeden geçmeleri zorunludur.

Yorum yapın